DELMIA Nedir?

3DEXPERIENCE® platformu tarafından desteklenen DELMIA, endüstrilerin ve hizmet sağlayıcılarının işlemlerini işbirliği yapmak, modellemek, optimize etmek ve gerçekleştirmek için kullanmalarına yardımcı olur. Dassault Systèmes 3DEXPERIENCE platformunun ayrılmaz bir parçası, sanal ve gerçek dünya arasındaki bağlantıdır. Operasyonel mükemmellik, değer ağında uyum gerektirir. DELMIA, tedarikçilerden üreticilere, lojistik ve taşıma sağlayıcılarından hizmet operatörlerine ve çalışanlara kadar değer ağı paydaşlarına tam bir çözüm sunmak için modelleme ve simülasyonun sanal dünyasıyla operasyonların gerçek dünyasını birleştirmek için çözümler sunar.

Üretim Proses Planlama

Herhangi bir ürünün üretim süreç planlarını 3D ortamında tanımlayın ve doğrulayın. Proses Mühendisi (PPL), 3D odaklı bir çözüm içinde herhangi bir ürünün üretim süreç planlarını tanımlamak, optimize etmek ve doğrulamak için gerekli tüm yetenekleri sağlar. Kullanıcı, tüm gerekli alt montajları, kurulum ve dönüşüm adımlarını belirterek, yapacağı veya satın alacağı parçalarını ve montajlarını belirterek, ilgili rotaları ve üretim işlemlerini detaylandırarak MBOM ‘unu belirleyebilir. Bu rotalar ve üretim işlemleri, iş yükü ve kaynak kullanımını optimize ederek ürün hattı boyunca dengeleyebilir. Tanımlama aşaması boyunca, kullanıcı, tamamlanmış imalat sırasını adım adım takip ederek ve ilgili aletleri ve kaynakları da içeren 3D’de ürün birleşimini doğrudan görüntüleyerek üretim süreç planlarını hemen kontrol edebilir ve doğrulayabilir. Bu planlar daha sonra, kavramdan yürütüleceğine kadar planı zenginleştirirken yeniden iş yapmayı en aza indirerek aşağı akış paydaşları tarafından kullanılabilir.

Üretim Proses Planlama’nın Faydaları Nelerdir?

 • Maliyeti, Riskleri ve Pazara Çıkış Süresini Azaltın: Mühendisler, üretim süreci sorunlarını tasarım aşamalarında erken tespit edebilirler.
 • En İyi Uygulamaları Yakalayın ve Kullanın: PPL’nin özel göstergeleri (BI – Business ıntelligence) ile kullanıcılar, tüketilmemiş veya atanmamış öğeleri belirleyerek işlem planlarının durumunu kolayca değerlendirebilirler. Tanımlanmış ve doğrulanmış planlar şablon olarak yakalanabilir ve gelecekteki kullanım için bir katalogda saklanabilir. Mevcut kaynaklar değiştikçe, kütüphanelerde kaydedilen planlar sürekli iyileştirme döngülerinde değiştirilebilir.
 • Hattın Dengelenmesi ile Kaynak Kullanımını Maksimize Edin: Mühendisler, istenen döngü süresine sadık kalarak ve gereksinim duyulan istasyon ve kaynak sayısını azaltarak üretim operasyonlarının dağıtımını üretim hattı boyunca optimize edebilirler. Ayrıca her çalışanın iş yükünü ve herhangi bir kaynağın kullanımını değerlendirebilir ve optimize edebilirler.

DELMIA KEŞFEDİN

DELMIA’nın Sunduğu Gerçekçi Simülasyonaları En Etkili Şekilde Kullanmak İster Misiniz?

DELMIA KEŞFEDİN

DELMIA’nın Sunduğu Gerçekçi Simülasyonaları En Etkili Şekilde Kullanmak İster Misiniz?

Üretim Proses Planlama İle Neler Yapabilrsiniz?

 • Üretim Süreç Planlarını Oluşturma ve Yönetme: Mühendisler kullanımı kolay bir arayüz ile üretim verileri oluşturabilir ve yönetebilir. Üretim öğelerini, spec ağacından veya atanma asistanlarından yararlanarak veya doğrudan 3D’de sürükle bırak yöntemiyle, işlem adımına kolayca bağlayabilir. Kaynak tahsisini, genel süreç sıralamasını ve her adımda ürün pozisyonunu da yönetebilir.
 • Sürecin 3D Grafik Görünümü: Süreç grafik fonksiyonu, kullanıcıların işlemleri ve ilgili sıralamayı bir PERT gibi bir grafikte görüntülemesine ve tanımlamasına olanak tanır. Ayrıca işlem adımlarında ürün birikimini de görebilirler. Bu anlayışla kullanıcılar gerekli değişiklikleri yapabilir ve işlem planlarını 3D ortamda optimize edebilirler.
 • Toplama Sırası Doğrulaması İçin Sanal Oluşturma: Mühendisler, toplama sırasına uygulanan herhangi bir değişikliği hemen 3D’de görebilir. Seçilen toplama adımının karşılık gelen oluşumunu aynı çalışma arayüzünde 3D olarak görselleştirebilir. Kullanıcılar işlem sırasını hızlıca doğrulayabilir, sorunları tespit edebilir ve gerekli değişiklikleri yapabilir. Toplama sırasında kolayca ileri geri gidebilirler ve 3D görüntüye dayalı herhangi bir sorunu belirleyebilir.
 • 3DEXPERIENCE® Kütüphanelerindeki Üretim Nesnelerini Kullanma: Şirketler, üretim süreçlerini oluşturmak ve yönetmek için 3DEXPERIENCE® platformu ile çalıştıklarında, üretim nesnelerini 3DEXPERIENCE® kütüphanesinde kaydederek fikri mülkiyetlerini yakalayabilirler. Bu, standartlar oluşturmak ve bilgi birikiminden yararlanmak için işletmelerin kataloğa erişmelerini ve üretim yapılarını oluştururken ve yönetirken üretim nesnelerinin örneklerini oluşturmalarını sağlar.
 • Üretim Verilerini ve Verilerin Etkilerini Kolayca Kontrol Edin: Belirli anahtar göstergeleri ve ilgili renk kodları kullanarak, kullanıcı tüketilen ve henüz tüketilmemiş olanları kolayca belirleyebilir. Bu, mühendislerin sürecin tanımını değerlendirmesine olanak tanır. Ayrıca, hangi öğelerin birbirine bağlı olduğunu ve nelerin değiştiğini belirleyebilir. Bu da mühendislerin doğru kararları almasına ve süreci doğru şekilde güncellemesine olanak tanır.
 • Üretim Hattında İşlemleri Dengeleyin: İş Yükü Dengesi kullanıcı arayüzünü kullanarak, kullanıcılar iş istasyonları veya işyerleri arasında işlemleri sürükleyip bırakarak istenen çevrim süresine ulaşmak için işlemleri manuel olarak dengeleyebilirler. Bir işlem bir yerden başka bir yere taşındığında, iş istasyonunun veya işyerinin kullanımı ve atanan kaynaklar kontrol edilebilir.
 • Otomatik Hat Dengeleme: Mühendisler, verilen bir çevrim süresine dayanarak işlemleri iş istasyonları veya işyerleri arasında dengeleyebilir. Komut, işlemleri iki farklı seçeneğe göre dengeleyebilir. İlki, minimum çevrim süresine ulaşmak için tüm işlemleri hatta dağıtmak. İkincisi ise, hedeflenen çevrim süresine kadar tüm istasyonları doldurmak. Tüm süreç kısıtlamaları ve zaman kısıtlamaları dikkate alınır ve kullanıcı bireysel kısıtlamalar ekleyebilir.
 • Model Karışımı Desteği: Model Karışımı işlevi, mühendislerin farklı ürün modellerini tek bir hat üzerinde planlamasına, işlemleri dengelemesine ve farklı ürün modelleri için kaynak kullanımını kontrol etmesine olanak tanır. Kullanıcılar farklı modelleri ve varyantları eş zamanlı olarak görüntüleyip karşılaştırarak iş yükünü iş istasyonları, işyerleri, işçiler ve robotlar arasında optimize edebilirler.

DELMIA Machining

NC Mill-Turn Makine Programcısı (NTA), NC programcılarının çok eksenli frezeleme ve tornalama programları oluşturup doğrulamasına olanak tanır. 2.5, 3 eksen veya 5 eksen işlemlerinin yanı sıra tornalama işlemlerinin birleşimiyle gelişmiş frezeleme işlemleri yapmak için makinelere programlama yapar. Ayrıca, NTA, senkronizasyon ve parça transferi yetenekleri olan karmaşık çok görevli freze-torna makinelerinin programlamasına izin verir.
NTA, yüksek düzeyde otomasyonlu karmaşık çok boşluklu parçaların programlamasını hızlandırır ve basitleştirirken bir dizi çok eksenli frezeleme stratejisi sunar. Malzeme çıkarımı, makine aracı simülasyonu ve NC kodu üretimi de dahil olmak üzere iş parçası kurulumu, kesici takım montajı ve araç yolu simülasyonu için tam bir özellik seti içerir. NTA, işleme kaynakları, programlar ve makine aracı kurulumu hakkındaki güncel bilgilere kolayca erişim sağlar. NC programcıları, işlem yolu programlarını geliştirirken kurumsal fikri mülkiyeti yakalayabilir ve diğer paydaşlarla işbirliği yapabilirler.

DELMIA Machining’in Faydaları Nelerdir?

 • Makine Aracı Kullanımını Maksimize Edin: NTA’nın geniş işlemler ve stratejiler yelpazesi, programcıların değer olmayan hareketi en aza indiren araç yolu programları oluşturmasına yardımcı olur. Yüksek hızlı işleme özellikleri de dahil optimize edilmiş NC programları, genel işleme döngü süresini azaltır. NTA, çarpışmasız araç yolu oluşturmak için işlem sırasında parçaları dikkate alır. 3’ten 5’e dönüştürücü seçeneği, ilk sabit araç ekseni korunabilen her yerde yüksek hızlı işleme sağlar ve 5 eksen hareketiyle araç değiştirme yapmadan yüksek kaliteli işleme sağlar.
 • Üretime Yönelik Riskleri Azaltın: 3D’nin gerçekçi sunumu, programcıların imalat bağlamında optimize NC programları oluşturmasına olanak tanır (NC makinesi, kesici, araç montajları, NC aksesuarları ve diğer unsurlar). Bu, üretim hücresinin daha iyi anlaşılmasını ve araç yolu ile işleme stratejisinin aracın fiziksel ortamını hesaba katmasını sağlar. Beklenmedik sorunlar ve üretim gecikmeleri riskini azaltır.
 • NC Programlamayı Hızlandırın: NTA kullanıcıları hızlı bir şekilde NC programları oluşturabilir ve düzenleyebilirler. NTA, yüksek otomasyon seviyesindeki %80’lik bir kısım için verimli çoklu cepler için ayrılmış işlemler sunar. Flank Kontur veya İnterpole Edilmiş Aracı Ekseni ile Çok Eksenli Eğri gibi güçlü işlemler, NC Programcılarına belirli alanları işlemek için tam kontrol sağlar ve işlerini tamamlamalarına olanak tanır. Grafiksel iletişim kutuları, tanımlanmamış işleme parametreleri için trafik ışığı göstergeleri ve her parametre için yardım simgeleri süreci son derece verimli hale getirir. Aracı değiştirme ve makine döndürme işlemleri otomatik olarak oluşturulabilir ve işleme operasyon tanım panelinde görselleştirilebilir. Kopyalama ve yapıştırma fonksiyonları, programları özellik ağacında düzenlemenize yardımcı olur.
 • 3DEXPERIENCE® Kütüphanelerindeki Üretim Nesnelerini Kullanma: Şirketler, üretim süreçlerini oluşturmak ve yönetmek için 3DEXPERIENCE® platformu ile çalıştıklarında, üretim nesnelerini 3DEXPERIENCE® kütüphanesinde kaydederek fikri mülkiyetlerini yakalayabilirler. Bu, standartlar oluşturmak ve bilgi birikiminden yararlanmak için işletmelerin kataloğa erişmelerini ve üretim yapılarını oluştururken ve yönetirken üretim nesnelerinin örneklerini oluşturmalarını sağlar.
 • Mühendislik Değişikliklerini Anlamak İçin Tek Bir Tasarımdan İşleme Yapın: NTA, ürün mühendisliği, imalat süreçleri ve kaynaklar arasında eşsiz bir ilişki seviyesi sağlayarak NC programcılarına önemli bir katkı sunar. Şirketler, eş zamanlı mühendislik ile imalat akışlarını daha etkili bir şekilde yönetebilir. Böylece, tasarım-imalat döngüsünü kısalır. NTA, tasarım değişiklikleri ve tasarım varyantlarının en iyi şekilde desteklenmesini sağlar ve parça aileleri için programların hızlı bir şekilde oluşturulmasına olanak tanır. Doğal uygulama bağlantıları, işleme programlarını mühendislik ve imalat verilerine bağlar. Bu bağlantılar, hangi işleme programlarının mühendislik veya imalat değişikliklerinden etkilendiğini görmek için kullanılabilir ve işleme verilerinin mühendislik değişiklikleriyle güncel olduğundan emin olmak için kullanılabilir.

DELMIA KEŞFEDİN

DELMIA’nın Sunduğu Gerçekçi Simülasyonaları En Etkili Şekilde Kullanmak İster Misiniz?

DELMIA KEŞFEDİN

DELMIA’nın Sunduğu Gerçekçi Simülasyonaları En Etkili Şekilde Kullanmak İster Misiniz?

DELMIA Machining

 • Montaj Robotu Programcısı (RAM), herhangi bir imalat endüstrisi için bir robot nokta kaynaklama veya delme & perçinleme iş istasyonu oluşturabilir, simüle edebilir ve doğrulayabileceğiniz etkileşimli bir 3D ortam sağlar. RAM, robot süreçlerini, araç takımını ve simülasyonları yönetmek için kapsamlı bir araç seti sağlar. Gelişmiş robotik uygulamalar, bir iş parçası konumlandırıcı veya sabit bir araç merkezi noktası kullanarak bu kapsamlı simülasyon çözümünde desteklenmektedir. Mühendisler, robotları simüle edebilir, robot yörüngeleri oluşturabilir ve tam bir iş istasyonu sırası oluşturabilir. RAM, mağaza katına teslimden önce robotik nokta kaynaklama ve delme & perçinleme işlemlerini ve kurulumlarını tanımlar, doğrular ve optimize eder. RAM, robot yol planlama, bağlayıcı dağıtımı ve otomatik araç arama ve seçimi için gelişmiş yetenekler sağlar. RAM, büyük miktarlarda perçin veya perçin simülasyonu hızlı bir şekilde yapmak için delme & perçin makine desenleri üretir. Analiz araçları, mühendislerin yeni veya değişen ürün tasarımlarına hızlı bir şekilde tepki vermelerine yardımcı olur. İş istasyonu doğrulandıktan sonra, kullanıcılar üretim robotuna indirebilir veya yükleyebilirler. RAM, tüm büyük endüstriyel robot üreticileri için robot ve kontrol cihazı kütüphanesi içerir, düzenlemeyi ve simülasyonu destekler. Bu yetenekler; kaliteyi arttırır, maliyetleri azaltır ve üretim ekipmanlarını katma değerli faaliyetlerde kullanarak kaynak kullanımını maksimize eder

DELMIA Machining

 • Robotik Arc Mühendisi (RFP), parça kesişimlerine dayanan yörüngelerin kullanıldığı, ark kaynaklama, lazer kesim, su jeti kesim veya herhangi bir robot uygulaması için tam bir robotik iş hücresi oluşturulabilecek, simüle edilebilecek ve doğrulanabilecek etkileşimli bir 3D ortam sağlar. Robot programcıları, kaynaklama işlemleri için kaynak robotlarını, kaynak pozisyonlandırıcılarını, robot yörüngelerini ve robotlar ile diğer cihazlar arasında tam bir iş hücresi sıralamasını oluşturabilir, doğrulayabilir ve optimize edebilir. Üretim sahasına teslim edilmeden önce, robotik ark kaynaklama işlemlerini ve kurulumlarını tanımlayabilir, doğrulayabilir ve optimize edebilir. RFP, ürünün geometrik tasarımına dayalı bir araç yörüngesini otomatik olarak oluşturur. Çarpışmasız kaynak yörüngesi tanımlandığında, birden fazla değişken, kaynak konfigürasyonu, robot kurulumu ve iş hücresi düzeni birleştirilir. Kullanıcılar, robotik operasyonları yürüten optimize edilmiş, çarpışmasız simülasyonlar oluştururken, uygulanabilirlik çalışmaları yapabilirler. RFP, tüm büyük endüstriyel robot üreticileri için robotlar ve kontrol cihazlarına geniş bir kütüphane içerir. Bu özellikler, aynı anda kaliteyi artırırken maliyetleri azaltır ve kaynak kullanımını en üst düzeye çıkararak, üretim ekipmanının değer yaratan faaliyetlerle meşgul olmasını sağlar. RFP ayrıca robot programlarını içe ve dışa aktarmak için kapsamlı bir araç seti sağlar. Robot programcıları, 13 üreticiden gelen robotları çevrimdışı programlayabilir ve robot özgü sözdizimini doğrulayabilirler.
 • Fabrikasyon Robot İş Hücresi Programcısı (RARWI), robot programcılarının robotun trajektuarının parça kesişimlerine dayandığı herhangi bir robotik uygulama için bir bütün robotik iş hücresi oluşturabilecekleri, simüle edebilecekleri ve doğrulayabilecekleri etkileşimli 3D bir ortam sağlar. Kaynak robotu, lazer kesim, su jeti kesimi veya robotun trajektuarının bir eğriye dayandığı diğer uygulamalarda, kaynak robotu işlemleri için optimize edilmiş, parça konumlandırıcısı veya sabit araç merkezi kullanarak kapsamlı bir simülasyon çözümü sunar. RARWI, kaynak robotu işlemlerini ve kurulumlarını tanımlamanızı, doğrulamanızı, optimize etmenizi ve programlamanızı sağlar. RARWI, ürünün geometrik tasarımına dayalı bir araç hareketi trajektuvarı otomatik olarak oluşturur. Eklem konfigürasyonu, robot kurulumu ve iş hücresi düzenlemesi gibi birden fazla değişken, çarpışma önleyici kaynak trajektuarı tanımlandığında bir araya getirilir. Kullanıcılar, robot işlemlerini yürüten optimize edilmiş, çarpışma önleyici simülasyonlar oluştururken uygunluk çalışmaları yapabilirler. RARWI, tüm büyük endüstriyel robot üreticileri için kapsamlı bir robot ve kontrolcü kütüphanesi içerir. Robot trajektuarları doğrulandıktan sonra, robot programlarını içe veya dışa aktarmak için kapsamlı bir araç seti sağlanır. Mühendisler, çeşitli üreticilerden birden fazla robotu çevrimdışı programlayabilir ve robot özel sözdizimini doğrulayabilir. CATIA Control Build’de yönetilen PLC programları ile iş hücresi doğrulaması daha da geliştirilebilir. PLC emülatörü CATIA Control Build ile RARWI arasındaki sıkı entegrasyon, iş hücresi kontrol sistemlerinin sanal doğrulaması için yüksek performanslı iletişim sağlar.