Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 için SIMULIA ile Tasarım ve Simülasyon

3DEXPERIENCE SIMULIA, Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm için önemli bir rol oynar. Bu bulut tabanlı platform, mühendislik problemlerini çözmek için tasarım ve simülasyon araçlarını bir araya getirir. 3DEXPERIENCE SIMULIA, SOLIDWORKS 3D tasarımlarına ilişkin mühendislik zorluklarını çözmek için tam veri entegrasyonu sağlayarak tasarım sürecini hızlandırır.

En basit doğrusal statik analizden doğrusal olmayan düşme testleri ve darbe analizleri gibi karmaşık yapısal analizlere kadar geniş bir yelpazede simülasyon imkanı sunar.

 

Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 için 3DEXPERIENCE Platformu Nedir? 

3DEXPERIENCE platformu, ekiplerin 3D simülasyon sonuçlarını paylaşmalarını, iş birliği yapmalarını ve gerçek zamanlı olarak görselleştirmelerini sağlayan sezgisel ve etkileşimli bir platformdur. Bu platform, bağlantılı, güçlü ve iş birliğine dayalı özellikler sunar. Aynı zamanda ekiplerin herhangi bir yerden ve web tarayıcısı aracılığıyla erişim sağlar.

 

Gerçek Dünya Koşullarında Simülasyon ve Analiz

Endüstri 4.0 için, 3DEXPERIENCE SIMULIA gelişmiş, güçlü ve güvenilir simülasyon araçlarıyla ürün geliştirmek isteyen herkesin bu bağlamdaki ihtiyaçlarına yönelik tam simülasyon çözümleri sunan 3DEXPERIENCE platform ürünlerini kapsar. İşletmenizin günlük birçok ihtiyacına ve akışına yönelik çözümler sunan 3DEXPERIENCE platformu, analiz ihtiyaçlarınız için de SIMULIA olarak adlandırılan çözümler barındırmaktadır.

SIMULIA ile yapay zeka tabanlı yapısal (Structral) analizler, akışkanlar dinamiği (CFD) analizleri, termal analizler, kalıp enjeksiyon (Plastik) analizleri, tek bir kapsamlı ortamda çoklu fizik esaslarına uygun olarak yapılabilmektedir.

Kullanıcılar dilerse, gelişmiş donanımsal özelliklere gerek kalmaksızın yapay zeka ve bulut tabanlı hesaplama (Cloud Computing) avantajından yararlanabilmektedir.

3DEXPERIENCE platformunun diğer çözümlerinde olduğu gibi analiz çözümlerinde de kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik roller hazırlanmıştır. Dolayısıyla SIMULIA için de farklı rollerden ve bu rollere bağlı uygulamalardan söz etmek gerekmektedir.

 

Yapısal Analizler

3DEXPERIENCE SIMULIA ile analiz mühendisleri, yapak zeka ile statik veya dinamik davranışlar modelleyerek, daha dayanıklı ve uzun ömürlü ürünler üretebilirler. Ürünler henüz tasarım aşamasındayken gerçek dünya koşulları altındaki davranışları öngörülebilir.

Dijital dönüşümün anahtarı, 3DEXPERIENCE platformu içerisindeki iş birliği araçları sayesinde, SOLIDWORKS kullanıcıları doğrudan ABAQUS analiz ortamı içerisinde kolayca çalışabilir, veri alışverişi yapabilirler.

SIMULIA içerisindeki yapısal analiz araçları, tasarladığınız ürünlerin performanslarını, alanında dünyaca ünlü ABAQUS Sonlu Elemanlar Analizi (FEA) çözücüsünü kullanarak sanal ortamda test etmenizi sağlar.

Kullanıcı tarafından müdahale edilebilen gelişmiş mesh yöntemleri ve gerçek dünyayı daha iyi modellemek adına mevcut olan birçok sınır koşulları sayesinde SIMULIA, tasarımcılar için hem kolay hem de güçlü bir analiz aracı halini almıştır.

 

Akışkanlar ve Termal Analizler

SIMULIA’nın sunduğu FLUID DYNAMICS ENGINEER rolü ile Computational Fluid Dynamics (CFD) analizlerini son derece güvenilir şekilde gerçekleştirmek mümkündür. CFD, sınırlandırılmış belirli bir akış hacmi üzerindeki akışkan (sıvı veya gaz) etkilerini rakamsal olarak inceleme tekniğidir. Aynı teknikle ısı transferi problemleri de incelenerek, tasarımlar için gerekli iyileştirmeler öngörülebilir.

FLUID DYNAMICS ENGINEER rolüne sahip tipik bir SOLIDWOKRS kullanıcısı veya analist kolayca, valf tasarımı, aerodinamik, pompa ve fan analizleri gibi iç ve dış akış analizlerini gerçekleştirebilir.

FLUID DYNAMICS ENGINEER rolü ile yüzey gerilimi, dönen bölgeler ve serbest yüzey gibi bir çok karmaşık problem de gerçeğe oldukça yakın biçimde simülasyon olarak çözümlenebilmektedir.

FLUID DYNAMICS ENGINEER rolünün sunduğu uygulamalarla otomatik olarak akışkan hacmi tanımlanabilmektedir.

 

Plastik Enjeksiyon Kalıp Analizleri

Endüstri 4.0 için SIMULIA’nın sunduğu plastik enjeksiyon analiz araçları ile plastik parça tasarımcıları, kalıp tasarımcıları ve plastik enjeksiyon kalıp üreticileri, sıvı plastiğin kalıp boşluğundaki akışını, hacmi doldurmasını ve soğuyarak amaçlanan ürünü meydana getirmesini sanal ortamda görebilirler. Henüz üretim gerçekleşmeden karşılaşılabilecek birçok sorunun önüne bu sayede geçilebilir.

PLASTICS INJECTION ENGINEER rolü ile, kullanıcılar sık karşılaşılan kısa vuruş, yüzey çöküntüsü, birleşme izleri ve çarpılma gibi sorunları öngörebilir. Böylece yüksek kaliteli ve maliyetli revizyonlardan uzak kalıp üretimleri gerçekleşir.

3DEXPERIENCE platformunun sağladığı bu teknolojide kullanıcılar bulut tabanlı simülasyon çözümü, SOLIDWORKS CAD ortamına bağlantı ve yardımlı iş akışı gibi ortak birçok özelliğe de sahip olmaktadır.

 

Endüstri 4.0 dönüşümünde başarılı olmak için güvenilir bir partner seçmek, işinizi maliyet açısından optimize etmenin ve çıktı hatalarını minimuma indirmenin anahtarıdır. Yenaplus olarak, deneyimli ekibimiz ve özel çözümlerimizle bu dönüşüm sürecinde yanınızda olmaktan memnuniyet duyarız. İhtiyaçlarınıza uygun simülasyon çözümlerini gelin, birlikte bulalım!