Hesaplamalı Alışkanlar Dinamiği (CFD) Simülasyon Yazılımı

SIMULIA’nın Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) simülasyon çözümleri, müşterilerimizin gerçek performans tahminlerini hızlı bir şekilde yaparak ürünleri tasarlamalarını sağlar. eVTOL( (vertical take-off and landing) uçuşu ve gürültü testleri,  yarış aracı aerodinamik tasarımlarının optimize edilmesi veya otomotiv tasarımlarının WLTP yakıt verimliliği yönetmelikleri için onaylanması gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.

SIMULIA Akışkanlar Simülasyonu, ölçeklenebilir akışkanlar simülasyonu sağlayan iki tamamlayıcı urun tarafindan desteklenmektedir.  PowerFLOW ve XFlow,  Lattice Boltzmann yöntemi (LBM) teknolojisi sunar. Fluid Dynamics Engineer rolü 3DEXPERIENCE platformundaki tasarım, simülasyon, optimizasyon, veri yönetimi ve iş zekası uygulamalarına gömerek çok ölçekli multi fizik problemlerini ele almaya yönelik vizyon sağlar.  Ayrıca, Plastik Enjeksiyon Kalıplama uygulaması, ürün geliştirme sürecinin erken aşamalarında plastik parça ve kalıp tasarımlarının doğrulaması ve optimizasyonunu sağlar.

SIMULIA Akışkanlar Dinamiği Çözücü Teknolojisi

Navier-Stokes Denklemleri
Simüle edilecek fiziksel alan, kontrol hacimleri veya hücreler olarak adlandırılan birçok küçük alt bölgeye bölünür. Akışkan hareketini açıklayan kontinuum denklemlerinin, yani Navier-Stokes denklemlerinin ayrıklaştırılması için sonlu hacim yöntemi kullanılır. Sonuçta elde edilen  denklem seti, düzenli veya düzensiz akışlar için her hücredeki basınç, hız, sıcaklık (ve diğer fiziksel nicelikler) değerlerini elde etmek için çözülür. Turbulans ve kimyasal türler gibi diğer fiziksel olaylar da ek transport denklemleri yardımıyla çözülebilir.

Lattice Boltzmann Yöntemi
Gazların ve sıvıların akışını simüle etmek için gaz kinetiği kuramının ayrık (discrete) formuna dayanan Lattice Boltzmann yöntemi, sıvı parçacıklarının mikroskopik hareketini ayrık uzay ve zamanda izleyerek çalışır. Akışkan alan otomatik olarak kübik voksellere bölünür ve sınırlar da yüzeylerine bölünerek geleneksel yüzey ve hacim ızgarası oluşturma gereksinimini ortadan kaldırır. VLES (Very Lare Eddy Scaale) turbulans modelleme yaklaşımı, anizotropik akışkan yapıların yüksek doğrulukla yakalanmasını sağlar, bu da aerodinamik ve aeroakustik iş akışları için kritiktir.

PowerFLOW 
SIMULIA’nın Lattice Boltzmann tabanlı fiziksel özelliklerini kullanan PowerFLOW CFD çözümü, gerçek dünya koşullarını doğru bir şekilde öngören simülasyonlar gerçekleştirir. PowerFLOW paketi kullanılarak, herhangi bir prototip oluşturulmadan önce ürün performansı değerlendirilebilir. PowerFLOW oldukça karmaşık model geometrilerini içe aktarır; aerodinamik, aeroakustik ve termal yönetim simülasyonlarını doğru ve verimli bir şekilde gerçekleştirir.

PowerFLOW ile Neler Yapılabilir?

 • Yüksek hassasiyetli CFD çözümü
  Laminardan transonik akış rejimlerine kadar doğru sonuçlar veren yüksek hassasiyetli  Lattice Boltzmann tabanlı çözücü ile, Taşımacılık ve Mobilite ile Havacılık ve Savunma alanlarındaki en karmaşık CFD tasarım problemlerini çözer.
 • Hacim ve sınır tabakası örgüsüne ihtiyaç yok
  Otomatik hacim orgusu ve “Wall treatment” yontemi ile kolaylastirilan turbulans modellemesi, manuel hacim örgüsü ve sınır tabakası örgüsü ihtiyaçını ortadan kaldırır. 
 • Paralel çözüm teknolojisi
  PowerFLOW simülasyonlarını, Yüksek Performanslı Hesaplama (HPC) platformlarında büyük sayıda işlem çekirdeği kullanarak güvenle çalıştırabilirsiniz.
 • Sofistike fiziksel modelleme
  Hareketli geometri ve referans koordinat sistemleri, parçacık modellemesi, ısı esanjoru modellemesi,gozenekli ortamlarda akis , termal ve akustik etkiler; türbülansli yol ruzgari gibi özellikleri kullanarak gercekçi simulasyonlar gercekleştirebilirsiniz.
 • Eşlenik (conjugate) termal çözüm
  PowerTHERM ile eşlenik (conjugate) isi transferi problemlerini simüle edebilirsiniz.
 • Isı eşanjörü çözümü
  PowerCOOL ile kaporta altı termal  analizleri için birden fazla ısı değiştiricisinin etkisini simüle edebilirsiniz.
 • Otomatik ön ve ileri (pre & post) işleme
  Standart Uygulama Şablonlarını kullanarak yaygın uygulamalar için ön ve ileri işlemeyi otomatikleştirin ve belirli mühendislik ortamları için özelleştirin.

PowerFLOW ‘un Avantajları Nelerdir?

 • Hızlı otomatik kurulum
  Bu uygulama ile geometri oluşturun ve içe aktarın, başlangıç ve sınır koşullarını tanımlayın ve simülasyon sırasında kaydedilecek ölçümleri seçin. Sezgisel ve hızlı arayüz uygulaması tamamen otomatik bir akışkan örgusu oluşturmayı sağlar.
 • Gerçek döner geometri
  PowerFLOW, tekerlek aerodinamiği, frenler, HVAC (Heating, ventilation and air conditioning) sistemleri, soğutma fanları ve daha fazlası gibi sistemlerde performansı ve gürültüyü optimize etmek için gerçek döner geometriyi simüle edebilir.
 • Eşleştirilmiş simülasyonlar
  PowerFLOW paketi, PowerTHERM yüzey sıcaklığı ve ısı akısı teknolojilerini PowerACOUSTICS aeroakustik gürültü teknolojileriyle sorunsuz bir şekilde entegre etme yeteneğine sahiptir.
 • Dijital rüzgar tüneli
  Dijital rüzgar tüneli modeli, gerçek hayattaki statik ve hareketli zemin düzlemi modellemesi ve sınır tabakası emme noktasını içerir.
 • Tasarımları analiz edin
  Simülasyon tamamlandıktan sonra, PowerVIZ hızlı bir şekilde sonuçları analiz eder ve PowerINSIGHT sonuç analizini otomatikleştirir.
 • Hızlı modelleme
  Bir yüzey örgü modeli hazırlandıktan sonra, aynı model ek simülasyonlar için kullanılabilir. Kurulum, simülasyon ve sonuç analizi bir günden daha az bir sürede gerçekleştirilebilir.

SIMULIA Cloud

Güvenli, Web tabanlı Bir Simülasyon Erişimi
Doğru ve güvenilir simülasyon, yıllarca araştırma ve geliştirme yatırımı yapılmış  ve kanıtlanmış bir simülasyon yazılım paketine ihtiyaç duyar. Bu öncü simülasyonlar, korunması zor ve pahalı olan donanım kaynaklarını gerektirir.

SIMULIA CloudTM, SIMULIA Akışkanlar uygulamalarına güvenli, web tabanlı bir erişim sağlar. SIMULIA PowerFLOW®, mühendislerin simülasyon projelerini kolayca ve sezgisel olarak yönetmelerine, meslektaşlarıyla sorunsuz bir şekilde işbirliği yapmalarına ve sadece bir web tarayıcısı kullanarak güçlü simülasyon veya sonuç analizi araçlarını kullanmalarına olanak tanıyan çok kullanıcılı bir sistemdir. Müşteriler sadece simülasyon kullanımı için ödeme yaparlar. SIMULIA Cloud, sanal, güvenli, yüksek performanslı hesaplama kapasitesine erişim sağlar.

SIMULIA Cloud’un Avantajları nelerdir?

 • Web tarayıcısı üzerinden herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda PowerFLOW ‘a ulaşın.
 • IT maliyetlerini ve zamanını azaltın. SIMULIA Cloud yerel kurulum gerekmez. Sadece oturum açın ve CPU saatine dayalı, güvenli sunuculara erişin. Tükettiğiniz kadar ödersiniz.
 • Başlangıçtan sona kadar simülasyon sürecini, son teknoloji bir GUI aracılığıyla yönetin.
 • Kullanıcı verimliliğini artırmak için simülasyon sürecini kolayca yönetmek amacıyla tasarlanmış bir GUI ile komple simülasyon sürecini yönetin. emme noktasını içerir.